Правозахисна організація Human Rights виступила з критикою спроб законодавчої заборони УПЦ

Американська правозахисна організація Human Rights Watch виступила з критикою останнього закону щодо релігійних організацій в Україні та підкреслила, що цей закон «є занадто широким і може мати далекосяжні наслідки для права українців на релігійну свободу». Human Rights Watch зазначає, що він фактично «може заборонити громади Української Православної Церкви, найбільшої релігійної організації України».

«Зрозуміло, що українська влада хоче вирішити проблеми державної безпеки в контексті жорстокого вторгнення Росії в Україну», — сказав Г’ю Вільямсон, директор Human Rights Watch з Європи та Центральної Азії. «Але закон втручається в право на свободу віросповідання і є настільки широким, що може порушувати права членів Української Православної Церкви».

Правозахисники рекомендують українському уряду призупинити виконання закону та звернутися до Венеціанської комісії, дорадчого органу Ради Європи з конституційних питань, та до Бюро з демократичних інститутів і прав людини Організації з безпеки та співробітництва в Європі з проханням надати експертний аналіз Закон, який стане основою для його правового перегляду.

Організація підкреслила, що УПЦ неодноразово засуджувала війну та російське вторгнення, а в травні 2022 вжила всіх необхідних заходів для забезпечення повної незалежності.

«Українська влада повинна вирішувати будь-які проблеми безпеки, пов’язані з діяльністю релігійних організацій, які загрожують державній безпеці, чи з окремими особами, чи з окремими релігійними громадами, а не фактично забороняти цілі релігійні громади виключно на підставі ймовірної приналежності до РПЦ», – йдеться у повідомленні.

Human Rights Watch зазначає, що імплементація закону може призвести до обмежень на володіння та експлуатацію власності, труднощів у доступі до місць молити та підвищеного ризику спостереження і переслідування Службою безпеки.

«Будь-яке судове переслідування чи покарання, засноване не на конкретних незаконних діях, а виключно на дотриманні мирної віри, є релігійною дискримінацією та заборонено міжнародним правом», – підкреслюють правозахисники.

Вони нагадали, що Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні задокументувала численні інциденти, коли групи людей насильно проникали до храмів УПЦ, «виправдовуючи свої дії рішеннями місцевої влади про реєстрацію нових релігійних громад ПЦУ на ту саму адресу, що й існуючі українські православні церковні громади».

В Human Rights наголосили, що Україна зобов’язана відповідно до українського та міжнародного права гарантувати релігійну свободу. Вони нагадали, що це закріплено у статті 9 Європейської конвенції з прав людини, а також міжнародним пактом про громадянські та політичні права, який гарантує право на свободу віросповідання (стаття 18), учасником якого є Україна. Урядам прямо заборонено відступати від права на свободу віросповідання, яке захищає Пакт, або частково припиняти його дію, навіть під час надзвичайного стану.

«Українська влада має право проводити розслідування та переслідувати будь-яку особу, незалежно від її релігійної приналежності, якщо є достовірні докази того, що її конкретні дії є незаконними та становлять загрозу громадській безпеці та державній безпеці, – сказав Вільямсон. – Однак релігійна приналежність сама по собі не може вважатися таким доказом».

Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ з посиланням на сайт hrw.org

Переглядів: 2

Перейти до панелі інструментів