Заява Відділу зовнішніх церковних зв’язків у зв’язку із погіршенням ситуації щодо забезпечення прав релігійних громад та віруючих Української Православної Церкви в Івано-Франківській області

Заява Відділу зовнішніх церковних зв’язків

у зв’язку із погіршенням ситуації щодо забезпечення прав релігійних громад

та віруючих Української Православної Церкви

в Івано-Франківській області

Відділ зовнішніх церковних зв’язків Української Православної Церкви з сумом констатує суттєве погіршення ситуації з забезпеченням прав віруючих УПЦ в Івано-Франківській області.

Яскравим прикладом цьому є рейдерське захоплення Благовіщенського храму УПЦ у м. Коломия, ініційоване та здійснене 18 жовтня 2017 року священиками УГКЦ Михайлом Арсеничем та Юрієм Атаманюком, за підтримки «Правого сектору» та «Чорної сотні».

Спроби рейдерського захоплення Благовіщенського храму згаданими священиками УГКЦ розпочалися у червні 2017 року. Тоді, 8 червня 2017 року, ВЗЦЗ УПЦ виступив з заявою, у якій закликав провід УГКЦ та керівництво Коломийсько-Чернівецької єпархії УГКЦ вжити негайних дій для вирішення питання.

13-14 червня, згідно з повідомленнями ЗМІ, ситуація навколо Благовіщенського храму УПЦ обговорювалася на 76-й сесії Синоду єпископів УГКЦ, на якій, зокрема, було стверджено, що «УГКЦ в Україні й надалі робитиме все можливе, щоб уникати силового протистояння і міжконфесійних конфліктів та не прагне захоплювати силою храми чи будь-яке інше майно».

29 червня 2017 року Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області визнав факт бездіяльності поліції та зобов’язав її розслідувати спроби рейдерського захоплення Благовіщенського храму УПЦ, а 4 жовтня 2017 року Івано-Франківський окружний адміністративний суд підтвердив право релігійної громади УПЦ на звершення богослужінь у Благовіщенському храмі.

Втім, ні позиція Синоду УГКЦ, ані рішення судів не завадили священикам УГКЦ 18 жовтня поточного року силоміць захопити православний храм в Коломиї.

Закликаємо провід УГКЦ та керівництво Коломийсько-Чернівецької єпархії УГКЦ зобов’язати своїх священиків звільнити храм, яким законно користується релігійна громада УПЦ, та не перешкоджати їй у звершенні богослужінь.

Однак, зухвале рейдерське захоплення Благовіщенського храму УПЦ в Коломиї не є поодиноким випадком на Івано-Франківщині. Зокрема, 15 жовтня захоплено храм УПЦ на честь Успіння Пресвятої Богородиці у с. Старий Гвіздець Коломийського району, храм УПЦ на честь Різдва Пресвятої Богородиці в с. Рогиня Городенківського району, а також загострюється ситуація навколо храму УПЦ на честь св. Георгія Побідоносця в с. Острівець Городенківського району, де органи місцевої влади та представники «УПЦ КП» не полишають спроби силоміць та всупереч Законам України примусово змінити підлеглість релігійної громади УПЦ та захопити її храм.

Спроби зміни конфесійного підпорядкування здійснюються у «традиційний» за останні роки для «УПЦ КП» спосіб, – шляхом ініціювання референдумів на загальних зборах жителів села, більшість яких не належить до релігійної громади, а тому, за законодавством України, не мають права вирішувати конфесійну приналежність релігійної громади села (Стаття 8 ЗУ Про свободу совісті та релігійні організації).

Закликаємо органи місцевої влади відновити порушене право віруючих та релігійних громад УПЦ, не втручатися в їхні внутрішні справи, та забезпечити їхнє право на свободу віросповідання.

Переглядів: 1477

This post is also available in: Англійська

Перейти до панелі інструментів